Skiing Volcanoes - skiturowe safari w Północnej Patagonii

Andy (Chile)
wrzesień 2025
OPIS

Prawdziwe zimowe orzeźwienie podczas europejskiego lata

Jeśli podczas europejskiego lata szukasz prawdziwego zimowego orzeźwienia, to południowa półkula to oczywisty kierunek. Chile, bo o tej dokładnie destynacji mowa, rozciąga się na długości ponad 4300 km, co czyni je najdłuższym krajem świata, który Andy pokrywają niemal w całości. Majestatyczny łańcuch górski to lodowce i drzemiące wokół nich wulkany, dziewicze stoki porośnięte lasami araucaria oraz legendarna Patagonia. Podczas skiturowego safari planujemy zajrzeć do kraterów pięciu chilijskich wulkanów, a całość wyjazdu zakończy 2-dniowa eskapada na graniczący z Argentyną wulkan Lanin (3776 m) z epickim zjazdem o długości ponad 7 km i 2600 m deniwelacji.

Chilijskie Andy i Północna Patagonia:

Andy (hiszp. Los Andes, Cordillera de los Andes) to łańcuch górski w Ameryce Południowej na terytorium Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile i Argentyny. W Chile ciągnie się na całej długości kraju od potężnych wulkanów na pustyni Atakama po park narodowy Torres del Paine. Wyjątkowe, dzikie i malownicze góry, których część objęta jest terenem parków narodowych. Naszym obszarem działań będzie Północna Patagonia znana z charakterystycznych lodowców i gór wulkanicznych, na których zboczach usytuowane są stacje narciarskie. W dolnych partiach gór spotkamy przepiękne lasy araukarii, a poszarpana linia brzegowa Pacyfiku w okolicy Puerto Varas obfituje w malownicze plaże.

Ramowy program:

11.09.2023 (PONIEDZIAŁEK)

Wylot z Polski

12.09.2023 (WTOREK)

Poranne spotkanie na lotnisku w Santiago de Chile i przelot do Temuco (2 h). Transfer samochodami do górskiej wioski Malalcahuello.

13.09.2023 (ŚRODA)

Jazda na nartach w ośrodku Corralco Ski Resort i krótka rozgrzewkowa wycieczka skiturowa w masywie wulkanu Lonquimay. Nocleg w Malalcahuello.

14.09.2023 (CZWARTEK)

Poranny przejazd do ośrodka Araucarias Ski Resort (1,5 h). Wycieczka na szczyt wulkanu Llaima (6 km/1600 m). Powrót do Malalcahuello.

15.09.2023 (PIĄTEK)

Wycieczka na szczyt wulkanu Lonquimay (4 km/1300 m). Po nartach przejazd do miejscowości Pucón (3 h).

16.09.2023 (SOBOTA)

Wyjście na wulkan Villarrica (3 km/1000 m) z ośrodka Villarruca Ski Resort. Nocleg w miejscowości Pucón.

17.09.2023 (NIEDZIELA)

Rest day. Zwiedzanie miejscowości Pucón i okolicy. Przygotowania do wyjścia na wulkan Lanin (2 dni w górach). Nocleg w miejscowości Pucón.

18.09.2023 (PONIEDZIAŁEK)

Przejazd do startu podejścia na wulkan Lanin. Skitura do miejsca obozu (5,8 km/1350m). Nocleg w górach w namiotach.

 19.09.2023 (WTOREK)

Wyjście na szczyt wulkanu Lanin (2,9 km/1250m) i zjazd do początku szlaku. Nocleg w miejscowości Pucón.

20.09.2023 (ŚRODA)

Przejazd do miejscowości Puerto Varas (4-5 h). Wolne popołudnie i odpoczynek. Nocleg w Puerto Varas.

21.09.2023 (CZWARTEK)

Wycieczka na wulkan Osorno (3,5 km/1100m). Nocleg w Puerto Varas.

22.09.2023 (PIĄTEK)

Przejazd na lotnisko w Puerto Montt (20 min). Wylot do Santiago de Chile. Zwiedzanie miasta i nocleg w Santiago.

23.09.2023 (SOBOTA)

Wylot z Santiago do Polski.

24.09.2023 (NIEDZIELA)

Lądowanie w Polsce.

 

PROGRAM NARCIARSKI:

Program dedykowany jest dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy oraz snowboardzistów, którzy kondycyjnie przygotowani są na podejścia z przedziału 1000-1600 metrów przewyższenia dziennie i posiadają odpowiedni sprzęt skiturowy/splitboardowy, lawinowe ABC oraz harszle do wiązań, raki, czekan i odpowiedni ubiór. Podczas wyjazdu planujemy wycieczki na takie wulkany jak: Lonquimay (2865 m), Llaima (3240 m), Villarrica (2860 m), Osorno (2652 m). Highlightem wyjazdu jest 2-dniowe wyjście na wulkan Lanin (3776 m) leżący na granicy chilijsko-argentyńskiej, który jest jednocześnie najwyższym wierzchołkiem regionu Araukania. Na potrzeby tej wycieczki uczestnicy poza typowym sprzętem skialpinistycznym muszą dodatkowo posiadać własny śpiwór dostosowany do noclegu w namiocie w warunkach zimowych.

Pogoda w górach bywa zmienna, a bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego program może ulec lekkim zmianom. Trasę touru pokonamy wspólnie z lokalnym przewodnikiem, który wraz z instruktorem FA dostosuje odpowiednio plany górskie do aktualnie panujących warunków i poziomu uczestników wyjazdu. Na nartach spędzimy 7 dni, a pozostałe dni uczestnicy będą mogli przeznaczyć na zwiedzanie oraz na zbieranie sił przed kolejnymi górskimi wyzwaniami.

Zakwaterowanie:

Program zakłada zakwaterowanie w trzech różnych lokalizacjach (Malalcahuello, Pucón, Puerto Varas) zgodnie z przebiegiem działań narciarskich. Śpimy w domkach i pensjonatach, a jeden nocleg podczas wyjścia na wulkan Lanin zaplanowany jest w namiotach w górskim obozie. Ostatni nocleg przed wylotem do Polski grupa spędzi w hotelu w Santiago.

O wyżywienie każdy z uczestników dba we własnym zakresie. Plan dnia zakłada przerwę lunchową w terenie, a po nartach wspólne wyjście do restauracji. O śniadania zadbają nasi gospodarze lub będziemy nocować w miejscach z ogólnodostępną kuchnia, gdzie wspólnie będziemy przygotowywać poranne posiłki. Podczas wyjścia na wulkan Lanina i noclegu w górach uczestnicy wspólnie będą przygotowywać posiłki w obozie (warto zabrać 3-4 liofilizowane dania z Polski).

Dojazd:

Cena wyjazdu nie zawiera przelotu do Santiago (SLC), dlatego uczestnicy bilety kupują we własnym zakresie. Natomiast lokalne przeloty Santiago-Temuco i Puerto Montt-Santiago oraz przejazdy wynajętym samochodem na miejscu są uwzględnione w cenie wyjazdu. 

Transfery i program wyjazdu dostosowany jest do następujących lotów z Warszawy:

11.09.2023 przylot do Santiago de Chile: godz. 8:40

23.09.2023 wylot z Santiago de Chile: godz. 12:55

Kupując bilet lotniczy warto pamiętać o zakupie bagażu sportowego (narciarskiego), którego koszt jest niższy podczas składania rezerwacji.

Ubezpieczenie:

Cena wyjazdu zawiera podstawowe ubezpieczenie turystyczne (KL i NNW). Jazda na na nartach, zwłaszcza poza trasą, wymaga dodatkowego obowiązkowego ubezpieczenia od uprawiania sportów zimowych i sportów ekstremalnych. Uczestnicy wyjazdu mogą skorzystać z posiadanych już wariantów całorocznych (np. Bezpieczny Powrót lub Alpenverein) lub doubezpieczyć się na ten konkretny wyjazd w trakcie rejestracji na wyjazd.

Zachęcamy również do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (w tym przypadki Covid-19), które przy zapisach oferuje Allianz.

Dokumenty wjazdowe:

Wjazd do Chile nie wymaga wiz dla Polaków jeżeli okres pobytu nie przekracza 90 dni.

Na miejscu brak jest jakichkolwiek obostrzeń związanych z COVID-19.

Rezerwacje:

1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i wpłać zadatek 30% podczas rejestracji.

2. Wpłać resztę kwoty do 2 tygodni przed wyjazdem.

Zniżki:

First Minute: zapisz się i wpłać zaliczkę do 15.07.2023 – rabat 1590 zł.

Stali Klienci: kolejny wyjazd z FA w tym lub poprzednim roku – rabat 795 zł.

Cena zawiera

– zakwaterowanie (11 nocy) zgodnie z programem

– 11-dniowy program narciarsko-turystyczny (7 dni na śniegu)

– opiekę lokalnego przewodnika oraz polskiego instruktora narciarstwa wysokogórskiego PZA 

– bilety lotnicze: Santiago-Temuco i Puerto Montt-Santiago

– wynajem samochodu i lokalne transfery

– wynajem namiotów i sprzętu biwakowego na nocleg w górach 

– prezent od Freeride Academy

– podstawowe ubezpieczenie turystyczne KL i NNW

– składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera

– biletu lotniczego do Santiago de Chile

– ubezpieczenia od kosztów rezygnacji oraz ubezpieczenia od sportów wysokiego ryzyka (możliwość wykupienia podczas rejestracji lub skorzystania ubezpieczeń całorocznych)

– wypożyczenia sprzętu skiturowo-alpinistycznego i lawinowego ABC

– skipassów (~2 dni x $50-70)

– wyżywienia

Andy (Chile)
wrzesień 2025
OFERTA WKRÓTCE
OFERTA WKRÓTCE
Dołącz do wydarzenia
OFERTA WKRÓTCE

PODOBNE WYPRAWY

ZOBACZ WSZYSTKO