fbpx

Skitury w Górach Alborz

Dizin (Iran)
10-18.03.2023
OPIS

Poszukiwanie egzotycznych miejsc do jazdy na nartach to nasza specjalność

Iran chodził nam po głowie od lat, a chęci sprawdzenia warunków śniegowych na Bliskim Wschodzie tylko wzrosły po spotkaniu z ekipą We Ride In Iran i obejrzeniu ich produkcji “Salam Azizam” na Freeride Film Festival. Od 2015 roku irańskie narciarstwo pozatrasowe rozkwitło, a my w międzyczasie poznaliśmy Amina – lokalnego przewodnika wysokogórskiego IVBV. Mamy rok 2023, Góry Alborz nadal zachwycają, kultura perska nieustannie intryguje i jedziemy!

Góry Alborz:

Pasmo górskie zwane również Elburs (nie mylić z Elbrusem – najwyższym szczytem Kaukazu) leży w północnym Iranie w bezpośrednim sąsiedztwie Teheranu. Wysokie góry i bliskość Morza Kaspijskiego sprawiają, że prawdziwe warunki zimowe utrzymują się tu od grudnia do kwietnia, a dostarczany puch jest najwyższej jakości. Nad Górami Alborz króluje wulkan Demawend (5609 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Iranu i jednocześnie cichy obserwator większości naszych wycieczek skitourowych. Dizin i jego okolice to nasza główna baza działań górskich, a jednocześnie stary ośrodek narciarski sięgający do 3600 metrów. Mimo, że resort leży zaledwie 100 km od stolicy i na jego stokach na przykład obowiązuje zakaz robienia zdjęć, to z racji, że władze zaglądają tu jakby rzadziej da się odczuć luźniejszy narciarski klimat i bardziej liberalną atmosferę, której raczej nie spotkamy w miastach.

Zakwaterowanie:

Podczas pobytu w górach zakładamy różne miejsca noclegowe dostosowane do aktualnie zaplanowanych wyjść narciarskich. Planujemy nocować w rodzinnych guest house’ach i ichniejszych domach przypominających górskie schroniska. Uczestnicy zakwaterowani będą w pokojach kilkuosobowych i zapewnione będą mieli pełne wyżywienie (śniadania i obiadokolacje). Lunche natomiast będę przygotowywane przeważnie w formie lunch-pakietów. Ostatnią noc przed zwiedzaniem Teheranu i wylotem do Polski spędzimy w hotelu 3-gwiazdkowym, gdzie za dopłatą (€25) można zarezerwować pokój 1-osobowy.

Dojazd:

Cena wyjazdu nie zawiera przelotu do Teheranu (IKA), dlatego uczestnicy bilety kupują we własnym zakresie. Dla lecących samolotem mamy zorganizowane wspólne transfery z i na lotnisko dostosowane do poniższych lotów:

10.03.2023 przylot do Teheranu: godz. 20:50

18.03.2023 wylot z Teheranu: godz. 03:45

Sugerujemy wybór połączenia w Warszawy przez Wiedeń do Teheranu realizowane przez Austrian Airlines. Inne podobne połączenia można znaleźć na stronie Skyscanner (https://www.skyscanner.pl/). Przy zakupie biletu warto pamiętać o wyborze opcji z bagażem rejestrowanym oraz kupnie przewozu sprzętu narciarskiego.

Ramowy program:

10.03.2023 (PIĄTEK)

Poranny wylot z Polski i wieczorny przylot do Teheranu (20:50). Transfer do Dizin (~2 h)  i zakwaterowanie.

11.03.2023 (SOBOTA)

Rozjeżdżenie i freeride z wyciągu w resorcie Dizin.

12.03.2023 (NIEDZIELA)-16.03.2023 (CZWARTEK)

Wyjścia skitourowe z noclegami w okolicznych wioskach. Po szóstym dniu jazdy na nartach (czwartek 16.03.2023) przejazd Teheranu.

17.03.2023 (PIĄTEK)

Zwiedzanie Teheranu i kolacja pożegnalna.

18.03.2023 (SOBOTA)

Nocny wylot (03:45) wylot do Polski.

 

PROGRAM FREETOUROWY:

Program dedykowany jest dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy oraz snowboardzistów, którzy kondycyjnie przygotowani są na podejścia rzędu 1000-1500 metrów przewyższenia dziennie i posiadają odpowiedni sprzęt skiturowy/splitboardowy, lawinowe ABC oraz raki i czekan. Podczas wyjazdu planujemy wycieczki na takie szczyty jak: Sekeh-now (3850 m), Hezarla (3650 m), Goodjari (3050 m), Parvaneh (3950 m), Changizchal (4000 m). We wszystkie dni jeździmy z zaprzyjaźnionym lokalnym przewodnikiem, który wraz z instruktorem FA dostosuje odpowiednio program wycieczek do panujących warunków pogodowo-śniegowych i poziomu uczestników wyjazdu.

Ubezpieczenie:

Cena wyjazdu zawiera podstawowe ubezpieczenie turystyczne (KL i NNW). Jazda na na nartach, zwłaszcza poza trasą, wymaga dodatkowego obowiązkowego ubezpieczenia od uprawiania sportów zimowych i sportów ekstremalnych. Uczestnicy wyjazdu mogą skorzystać z posiadanych już wariantów całorocznych (np. Bezpieczny Powrót lub Alpenverein) lub doubezpieczyć się na ten konkretny wyjazd w trakcie rejestracji na wyjazd.

Zachęcamy również do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (w tym przypadki Covid-19), które przy zapisach oferuje Allianz.

Dokumenty wjazdowe:

Podróżujący do Iranu muszą posiadać wizę, którą można uzyskać w Ambasadzie Iranu w Warszawie lub za pośrednictwem irańskiej agencji internetowo załatwić uzyskanie e-wizy. Po przesłaniu odpowiednich dokumentów (zdjęcie dokumentowe i skan paszportu) uczestnikom wyjazdu bezkosztowo załatwimy formalności do otrzymania e-wizy, którą następnie będzie trzeba opłacić (~€70) na lotnisku w Teheranie. 

Inne dokumenty niezbędne wyjazdu: paszport ważny co najmniej przez 6 miesięcy od daty przylotu do Iranu, powrotny bilet lotniczy, jedno zdjęcie paszportowe, ubezpieczenie medyczne.

Więcej: [link]

Rezerwacje:

1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i wpłać zadatek 30% podczas rejestracji.

2. Wpłać resztę kwoty do 2 tygodni przed wyjazdem.

Zniżki:

First Minute: zapisz się i wpłać zaliczkę do 15.10.2022 – rabat 725 zł.

Stali Klienci: kolejny wyjazd z FA w tym lub poprzednim roku – rabat 360 zł.

 

Cena zawiera

– zakwaterowanie 7 nocy zgodnie z programem

– wyżywienie full-board (śniadania, lunch, obiadokolacja)

– karnety na wyciągi

– 6-dniowy program freetourowy

– opiekę lokalnego przewodnika wysokogórskiego IVBV/UIAGM/IFMGA oraz polskich instruktorów FA

– transfery z i na lotnisko w Teheranie oraz transfery lokalne

– miejskiego przewodnika po Teheranie

– prezent od Freeride Academy

– podstawowe ubezpieczenie turystyczne KL i NNW

– składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera

– biletu lotniczego do Teheranu

– ubezpieczenia od kosztów rezygnacji oraz ubezpieczenia od sportów wysokiego ryzyka (możliwość wykupienia podczas rejestracji lub skorzystania ubezpieczeń całorocznych)

– wypożyczenia sprzętu skitourowo-alpinistycznego i lawinowego ABC

– opłaty za wydanie wizy (~€70)

– dopłaty za pokój 1-osobowy w hotelu w Teheranie

Dizin (Iran)
10-18.03.2023
7250 zł
Dołącz do wydarzenia

PODOBNE WYPRAWY

ZOBACZ WSZYSTKO