fbpx

Yurt & Adventure Camp
- skitury w Górach Tienszan

Almaty (Kazachstan)
23.04-06.05.2023
OPIS

Po Kirgistanie pora na podbój Kazachstanu!

Kazachstan – ojczyzna Amazonek i Borata, poza stepowo-pustynnymi krajobrazami i postkomunistycznym wdziękiem ma do zaoferowania znacznie więcej. W potężne pasmo Tienszanu zapuszczaliśmy się już w minionych sezonach i nie wyobrażamy sobie tam nie wrócić. Magia dzikich gór, niepowtarzalny klimat jurt i lokalnego jedzenia oraz życzliwość miejscowych sprawiają, że ten typ eskapady znakomicie wpisuje się w standardy #adventureskiingahead i jest nie tylko jednym z kolejnych patentów na przedłużenie zimy czy alternatywą dla majówkowego grilla, ale również doskonałym zwieńczeniem sezonu narciarskiego.

Tienszan:

Łańcuch górski w Azji Centralnej na pograniczu Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Chin. Najwyższy szczyt to jeden z pięciu siedmiotysięczników Śnieżnej Pantery – kirgiski Pik Pobiedy (7439 m n.p.m.). My natomiast będziemy w nieco niższej części tych potężnych gór w paśmie Ałatau Zailisjki, które leży po kazachskiej stronie i sąsiaduje bezpośrednio z miastem Ałmaty. Naszą pierwszą bazą wypadową będzie przełęcz Talgar (3164 m), gdzie w pobliżu resortu Shymbulak zlokalizowany jest yurt camp, lodowiec Bogdanovich oraz okoliczne szczyty, takie jak: Karlytau Peak (4170 m), Fizkulturnik Peak (4068 m), Shkol’nik Peak (3850 m) czy Edelweiss Peak (3600 m). Drugą bazą będzie chata-barak (3400 m) położona na morenach lodowca Tuyuk-Su z widokiem na Youth Peak (4150 m), West Ordzhonikidze Glacier (4024 m), Pogrebetskiy Peak (4231 m) czy Lokomotiv Peak (4209 m).

Zakwaterowanie:

Program naszej eskapady zakłada noclegi w różnych lokalizacjach i zakwaterowanie o różnym standardzie:

YURT CAMP:

Tradycyjna ogrzewana jurta z noclegiem w śpiworze na podłogowych matach. Na miejscu dostęp do prądu i toalety z ciepłą wodą, ale brak prysznica czy wody pitnej. Wyżywienie HB w osobnej jurcie-mesie.

CHATA-BARAK:

Znak rozpoznawczy skiturów w Almaty. Z zewnątrz obskurnie, ale w środku ciepło i “przytulnie”. W środku 2 pomieszczenia: sypialnia z łóżkami piętrowymi i kuchnia z jadalnią. Na miejscu kucharz serwujący śniadania, lunche i kolacje. Toaleta na zewnątrz, a woda pozyskiwana ze śniegu. Brak prysznica.

PENSJONAT:

Pokoje 2-osobowe z łazienkami z ciepłą wodą. Wyżywienie HB na miejscu, a lunch w terenie.

Ramowy program:

23.04.2023 (NIEDZIELA)

Poranny wylot z Warszawy (09:50) i lot do Almaty (~11 h)

24.04.2023 (PONIEDZIAŁEK)

Nocne lądowanie w Alamty (00:10) i nocleg w hotelu. Po śniadaniu transfer do Shymbulak Mountain Resort i zakwaterowanie w Yurt Campie na Przełęczy Talgar. Popołudniowe krótkie rozjeżdżenie w okolicy.

25.04.2023 (WTOREK)-27.04.2023 (CZWARTEK)

Jazda na nartach w okolicy Yurt Campu – Talgar Pass i Bogdanovich Glacier.

28.04.2023 (PIĄTEK)

Poranne wykwaterowanie, zjazd na dól i zakwaterowanie w hotelu w Almaty. Popołudniowa wizyta w górskim TAU SPA.

29.04.2023 (SOBOTA)

Po śniadaniu transfer do Doliny Medeu i wyjście (trekking/skitouring) na lodowcu Tuyuk-Su. Zakwaterowanie w chacie-baraku. Po lunchu krótkie rozjeżdżenie w okolicy. 

30.04.2023 (NIEDZIELA)-02.05.2023 (WTOREK)

Jazda na nartach w okolicy Tuyuk-Su Hut – Tuyuk-Su Glacier.

03.05.2023 (ŚRODA)

Poranne wykwaterowanie, zjazd na dół i transfer do wioski Basshi (~260 km). Zakwaterowanie w pensjonacie.

04.05.2023 (CZWARTEK)

Po śniadaniu wykwaterowanie z pensjonatu i wyjazd do Parku Narodowego Altyn Emel. Po lunchu transfer (~100 km) na Singing Dunes, gdzie chętni będą mogli spróbować narciarstwa na wydmach (sand skiing). Wieczorne zakwaterowanie w hotelu w Almaty

05.05.2023 (PIĄTEK)

Zwiedzanie Almaty, dawnej stolicy Kazachstanu.

06.05.2023 (SOBOTA)

Nocne wykwaterowanie i wylot do Polski (04:00). Lądowanie w Warszawie (13:45).

 

PROGRAM AKTYWNOŚCI:

Program dedykowany jest osobom, które chcą połączyć narciarstwo z podróżowaniem i przeżyć górską przygodę. Cześć narciarska przewiduje działania w rejonach lodowców i zatem wczesnoporanne wyjścia w góry. Uczestnicy poza posiadaniem odpowiedniego sprzętu (sprzęt skiturowy/splitboardowy i lawinowy, raki, czekan oraz uprząż z 2 karabinkami) powinni być gotowi na podejścia w przedziale 800-1200 metrów przewyższenia dziennie, zjazdy w stylu “big mountain” i działania na wysokościach z przedziału 3200-4000 m n.p.m.. 

Pogoda w górach bywa zmienna, a bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego program może ulec lekkim zmianom. Lokalny przewodnik wraz z instruktorem FA dostosuje odpowiednio plany górskie do aktualnie panujących warunków i poziomu uczestników wyjazdu.

Dojazd:

Cena wyjazdu nie zawiera przelotu do Ałma-Aty (ALA), dlatego uczestnicy bilety kupują we własnym zakresie. Mamy zorganizowane wspólne transfery z i na lotnisko dostosowane do poniższych lotów:

24.03.2023 przylot do Ałma-Aty: godz. 00:10

06.05.2023 wylot z Ałma-Aty: godz. 04:00

W tych godzinach do Ałma-Aty lata Lufthansa i oferuje wygodne połączenia z Krakowa, Gdańska i Warszawy. Przy zakupie biletu warto pamiętać o wyborze opcji z bagażem rejestrowanym oraz kupnie przewozu sprzętu narciarskiego.

Ubezpieczenie:

Cena wyjazdu zawiera podstawowe ubezpieczenie turystyczne (KL i NNW). Jazda na na nartach, zwłaszcza poza trasą, wymaga dodatkowego obowiązkowego ubezpieczenia od uprawiania sportów zimowych i sportów ekstremalnych. Uczestnicy wyjazdu mogą skorzystać z posiadanych już wariantów całorocznych (np. Bezpieczny Powrót lub Alpenverein) lub doubezpieczyć się na ten konkretny wyjazd w trakcie rejestracji na wyjazd.

Zachęcamy również do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (w tym przypadki Covid-19), które przy zapisach oferuje Allianz.

Dokumenty wjazdowe:

Dla Polaków wjazd do Kazachstanu nie wymaga wizy. Wystarczy paszport ważny minimum 6 miesięcy.

Rezerwacje:

1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i wpłać zadatek 30% podczas rejestracji.

2. Wpłać resztę kwoty na konto podane w e-mailu do 2 tygodni przed wyjazdem.

Zniżki:

First Minute: zapisz się i wpłać zaliczkę do 14.02.2023 – rabat 10%.

Stali Klienci: kolejny wyjazd z FA w tym lub poprzednim roku – rabat 5%.

 

Cena zawiera

– zakwaterowanie 13 nocy zgodne z programem 

– wyżywienie HB (w niektórych lokalizacjach również lunch)

– 12-dniowy program aktywności (skitoury, sand skiing, górskie SPA, zwiedzanie)

– opiekę lokalnego przewodnika KMGA i  instruktorów Freeride Academy

– transfery z i na lotnisko w Almaty oraz lokalne transfery

– prezent od Freeride Academy

– wypożyczenie uprzęży i 2 karabinków

– podstawowe ubezpieczenie turystyczne KL i NNW

– składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera

– biletu lotniczego

– ubezpieczenia od kosztów rezygnacji oraz ubezpieczenia od sportów wysokiego ryzyka (możliwość wykupienia podczas rejestracji lub skorzystania ubezpieczeń całorocznych)

– wypożyczenia sprzętu skitourowo-alpinistycznego i lawinowego ABC

Almaty (Kazachstan)

FIRST MINUTE -1125 ZŁ

23.04-06.05.2023
$2250 (~11025 zł)
Dołącz do wydarzenia

PODOBNE WYPRAWY

ZOBACZ WSZYSTKO