Kurs Via Ferratowy INTRO
dla początkujących

Skalka/Martinske Hole (Słowacja)
06-08.09.2024
OPIS

Zacznij przygodę z via ferratami w bezpieczny sposób!

Wyjazdy na via ferraty nabierają na popularności, a z roku na rok przybywa miłośników tej aktywności górskiej. “Intro” to weekendowy kurs dedykowany dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z “żelaznymi drogami”. Program szkolenia ma na celu płynne i bezstresowe sprawdzenie umiejętności uczestników, naukę obsługi odpowiednio sprzętu, a także przygotowanie się do dalszych i dłuższych wyjazdów zagranicznych. Zajęcia prowadzą wyłącznie doświadczeni instruktorzy, przewodnicy i ratownicy TOPR.

Via ferraty:

Via Ferrata (dosłowne tłumaczenie z włoskiego: „żelazna droga”) to pomysł na bezpieczne zdobywanie pięknych szczytów, pokonywanie stromych górskich ścian czy głębokich kanionów. Wspaniałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż szlakowe chodzenie po górach, a jednocześnie są niegotowi na klasyczną wspinaczkę i chcą sprawdzić się przed dalszymi wyjazdami zagranicznymi. Wspinacze poza kaskiem i uprzężą wyposażeni są w dodatkowe systemy asekuracji i poruszają się po specjalnie przygotowanych stalowych drogach. Całość przypomina zabawę w parku linowym z tym, że bardziej dla dorosłych i w górach. Trasy o różnym poziomie trudności sprawiają radość zarówno początkującym, jak i zaawansowanym turystom.

Szkolenie:

W ramach szkolenia odwiedzimy słowackie via ferraty na wzgórzu Skałka niedaleko miejscowości Kremnica (słow. Skalka pri Kremnici) oraz HZS Martinske Hole w Małej Fatrze. Obie lokalizacje są bardzo malownicze i idealnie nadają się na pierwsze kroki na via ferratach. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak odpowiednio się spakować na tego typu wyjścia, jak bezpiecznie poruszać się po “żelaznych drogach”, w jaki sposób używać specjalistycznego sprzętu do asekuracji, a także jak wybrać i zaplanować odpowiednią trasę oraz jak radzić sobie w sytuacjach awaryjnych.

Każdy z uczestników powinien posiadać odpowiedni do panującej pogody strój oraz rękawiczki i plecak, a resztę wymaganego sprzętu (kask, uprząż, lonża via ferratowa) może bezpłatnie wypożyczyć u nas. 

Szkolenie zakłada maksymalnie 6 uczestników i instruktora, a uzupełnieniem 2-dniowych zajęć praktycznych w terenie jest wieczorny wykład.

Ramowy program:

PIĄTEK:

17:30 – wyjazd z Zakopanego (dla osób, które wybrały opcję wspólnego dojazdu)

od 20:00 – przyjazd uczestników do miejscowości Martin i zakwaterowanie

SOBOTA:

09:00 – odprawa, uzupełnienie braków sprzętowych i pakowanie plecaków

10:00-11:00 – przejazd na Via Ferraty Skalka pri Kremnici

~11:00-16:00 – szkolenie praktyczne i zajęcia w terenie

16:00-19:00 – powrót do miejsca zakwaterowania, czas wolny

19:00-21:00 – wykład o bezpieczeństwie i sytuacjach awaryjnych oraz prezentacja ciekawych kierunków wyjazdów na via ferraty

NIEDZIELA:

Poranne wykwaterowanie, wyjazd na Via Ferraty HZS Martinske Hole, zajęcia w terenie (~5-6 h) i wyjazd do domów około godz. 15:00-16:00.

Zakwaterowanie:

Uczestnicy kursu zakwaterowani są w apartamentach/domku w miejscowości Martin zlokalizowanej do 30 minut od via ferrat w Martinskich Holach oraz do 1 godziny Skałki przy Kremnicy. Do dyspozycji gości są pokoje 2-, 3- i 4-osobowe z łóżkami pojedynczymi i  podwójnymi. Na miejscu w pełni wyposażona kuchnia.

Dojazd:

Cena wyjazdu nie zawiera transportu PL-Martin-PL oraz dojazdów na miejscu, dlatego na miejsce uczestnicy wyjazdu dojeżdżają własnymi samochodami lub mogą skorzystać ze wspólnego transportu z Zakopanego (+100 zł/os.).

Ubezpieczenie:

Cena wyjazdu zawiera podstawowe ubezpieczenie turystyczne (KL i NNW). Wycieczki i szkolenie na via ferratach wymaga dodatkowego obowiązkowego ubezpieczenia od uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Uczestnicy wyjazdu mogą skorzystać z posiadanych już wariantów całorocznych (np. Bezpieczny Powrót lub Alpenverein) lub doubezpieczyć się na ten konkretny wyjazd w trakcie rejestracji na wyjazd.

Zachęcamy również do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (w tym przypadki Covid-19), które przy zapisach oferuje Allianz.

Rezerwacje:

1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i wpłać zaliczkę 30% podczas rejestracji.

2. Wpłać resztę kwoty do 2 tygodni przed wyjazdem.

Zniżki:

First Minute: zapisz się przed 17.05.2024 i wpłać zaliczkę podczas rezerwacji.

Stali Klienci: kolejny wyjazd z FA w tym lub poprzednim roku – rabat 130 zł.

Cena zawiera

– szkolenie praktyczno-teoretyczne

– zakwaterowanie (2 noce)

– wypożyczenie wymaganego sprzętu (kask, uprząż, lonża via ferratowa)

– certyfikat ukończenia kursu

– prezent od Freeride Academy

– podstawowe ubezpieczenie turystyczne KL i NNW

– składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera

– wyżywienia

– dojazdu na Słowację oraz przejazdów na miejscu

– ubezpieczenia od kosztów rezygnacji oraz ubezpieczenia od sportów wysokiego ryzyka (możliwość wykupienia podczas rejestracji lub skorzystania ubezpieczeń całorocznych)

Skalka/Martinske Hole (Słowacja)

BRAK MIEJSC (LISTA REZERWOWA)

06-08.09.2024
1330 zł
Dołącz do wydarzenia

PODOBNE WYPRAWY

ZOBACZ WSZYSTKO