Skitury bez granic w Górach Szar

Macedonia/Kosowo/Albania
18-24.03.2024
OPIS

To dokąd dzisiaj? Macedonia, Kosowo czy Albania?

Wyobraź sobie, że wychodzisz na narty w Macedonii, atakujesz przełęcz i zjeżdżasz do Kosowa. Budzisz się w eleganckim hotelu w widokiem za miliony, jesz śniadanie i ruszasz na rozjeżdżanie tego, co spadło w nocy. Najlepszą linię w życiu kończysz z powrotem w Macedonii by przenocować w górskiej wiosce u gospodarzy, którzy serwują prawdziwą lokalną kuchnię. Kolejnego dnia decydujesz się na skitury w Albanii, bo dlaczego by nie. I tak przez najbliższe 5 dni po drodze zaliczając okoliczne dwutysięczniki, w tym najwyższy z nich – Korab (2764 m n.p.m.). Takie rzeczy tylko w Górach Szar na Bałkanach, gdzie skitury nie mają granic.

Góry Szar:

Pasmo górskie na Półwyspie Bałkańskim, które znajduje się na terytorium 4 państw: Kosowa, Serbii, Albanii i Macedonii Północnej, a jego pełna nazwa brzmi Szar Płanina (ang. Sharr Mountains). Wyjątkowe dzikie i malownicze góry, których część objęta jest terenem parków narodowych. Wśród nich aż 30 szczytów jest wyższych niż 2500 metrów, a najwyższy z nich to Titow Wrh (2747 m n.p.m.).

Ramowy program:

18.03.2024 (PONIEDZIAŁEK)

Popołudniowy przylot do Skopje (16:45) i transfer do miejsca zakwaterowania (~2 h).

19.03.2024 (WTOREK)-23.03.2024 (SOBOTA)

Skiturowy obóz wędrowny w górach Macedonii, Kosowa i Macedonii. 

24.03.2024 (NIEDZIELA)

Popołudniowy wylot ze Skopje do Polski (13:25).

 

PROGRAM FREETOUROWY:

Program dedykowany jest dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy oraz snowboardzistów, którzy kondycyjnie przygotowani są na podejścia z przedziału 1000-1300 metrów przewyższenia dziennie i posiadają odpowiedni sprzęt skiturowy/splitboardowy, lawinowe ABC oraz raki i czekan. Podczas wyjazdu planujemy wycieczki na takie szczyty jak: Kobilica (2528 m), Vrtop (2555 m), Karanikolica (2409 m), Skarpa (2474 m). Natomiast highlightem wyjazdu jest wejście na Korab (2764 m) leżący na granicy albańsko-macedońskiej, który jest jednocześnie najwyższym wierzchołkiem obu tych państw i zalicza się do Korony Europy.

Pogoda w górach bywa zmienna, a bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego program może ulec lekkim zmianom. Trasę touru pokonamy wspólnie z lokalnym przewodnikiem, który wraz z instruktorem FA dostosuje odpowiednio plany górskie do aktualnie panujących warunków i poziomu uczestników wyjazdu.

Dojazd:

Cena wyjazdu nie zawiera przelotu do Skopje (SKP), dlatego uczestnicy bilety kupują we własnym zakresie. Dla lecących samolotem organizujemy wspólne transfery z i na lotnisko dostosowane do poniższych lotów:

18.03.2024 przylot do Skopje przed godz. 16:45

24.03.2024 wylot ze Skopje po godz. 13:25

W tych godzinach do Skopje lata LOT i oferuje wygodne połączenia z Krakowa, Gdańska i Warszawy. Przy zakupie biletu warto pamiętać o wyborze opcji z bagażem rejestrowanym oraz kupnie przewozu sprzętu narciarskiego.

Ubezpieczenie:

Cena wyjazdu zawiera podstawowe ubezpieczenie turystyczne (KL i NNW). Jazda na na nartach, zwłaszcza poza trasą, wymaga dodatkowego obowiązkowego ubezpieczenia od uprawiania sportów zimowych i sportów ekstremalnych. Uczestnicy wyjazdu mogą skorzystać z posiadanych już wariantów całorocznych (np. Bezpieczny Powrót lub Alpenverein) lub doubezpieczyć się na ten konkretny wyjazd w trakcie rejestracji na wyjazd.

Zachęcamy również do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (w tym przypadki Covid-19), które przy zapisach oferuje Allianz.

Dokumenty wjazdowe:

Mimo, że do Macedonii można wjechać z dowodem osobistym, to w Albanii i Kosowie trzeba mieć paszport ważny minimum 6 miesięcy. Każdy z uczestników będzie zobowiązany do dostarczenia skanu paszportu, a formalności związane z przekraczaniem zielonej granicy leżą po stronie organizatora wyjazdu.

Rezerwacje:

1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i wpłać zadatek 30% podczas rejestracji.

2. Wpłać resztę kwoty do 2 tygodni przed wyjazdem.

Zniżki:

First Minute: zapisz się i wpłać zaliczkę do 15.10.2023 – rabat 600 zł.

Stali Klienci: kolejny wyjazd z FA w tym lub poprzednim roku – rabat 300 zł.

* zniżki nie sumują się

Cena zawiera

– zakwaterowanie 6 nocy zgodnie z programem

– wyżywienie full-board (śniadania, lunch, obiadokolacja)

– 5-dniowy program freetourowy

– opiekę lokalnego przewodnika oraz polskich instruktorów FA

– transfery z i na lotnisko w Skopje oraz lokalne transfery

– prezent od Freeride Academy

– podstawowe ubezpieczenie turystyczne KL i NNW

– składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera

– biletu lotniczego do Skopje

– ubezpieczenia od kosztów rezygnacji oraz ubezpieczenia od sportów wysokiego ryzyka (możliwość wykupienia podczas rejestracji lub skorzystania ubezpieczeń całorocznych)

– wypożyczenia sprzętu skitourowo-alpinistycznego i lawinowego ABC

Macedonia/Kosowo/Albania
WYJAZD ODWOŁANY
18-24.03.2024
5980 zł
Dołącz do wydarzenia

PODOBNE WYPRAWY

ZOBACZ WSZYSTKO