fbpx

Skiturowy Trawers Silvretty

Alpy Retyckie (Austria/Szwajcaria)
marzec 2025
OPIS

Haute Route dla średniozaawansowanych i nie tylko

Silvretta to przepiękny lodowiec i masyw górski na granicy austriacko-szwajcarskiej, który swą popularność zyskał nie tylko dzięki kultowemu wiązaniu Silvretta 400 czy kremom Piz Buin, ale również dzięki wszechstronnym terenom do jazdy na nartach, klimatycznym schroniskom i puchowi lżejszemu niż innych częściach Alp. Takie magiczne połączenie sprawia, że austriacki Haute Route to idealny trawers dla skiturowców, którzy zaczynają dopiero przygodę z kilkudniowymi wycieczkami lub dla tych, którzy zaliczyli już tatrzańskie odpowiedniki i szukają nowych wyzwań. O bezpieczeństwo wyprawy zadba międzynarodowy przewodnik IVBV/IFMGA/UIAGM – Wojtek Malawski.

Silvretta:

Silvretta to wysoki, wyodrębniony masyw w obrębie Alp Retyckich z najwyższym szczytem Piz Linard (3411 m n.p.m.). Region chętnie odwiedzany przez turystów zarówno zimą, jak i latem. Swą popularność zawdzięcza ośrodkom narciarskim w Dolinie Paznaun (Silvretta Arena w Ischgl) czy Dolinie Montafon oraz licznym schroniskom wysokogórskim zlokalizowanym po austriackiej i szwajcarskiej stronie. Mimo bliskości granicy ze Szwajcarią na miejsce bez większych problemów można dotrzeć samochodem (z Warszawy 1250 km) lub samolotem (najbliższe lotnisko w Innsbrucku 100 km).

Zakwaterowanie:

Zakładamy 5-dniowe wyjście w góry i trawers metodą hut-to-hut, czyli noclegi w schroniskach: Heidelberger Hütte (2262 m), Jamtal Hütte (2165 m), Wiesbadener Hütte (2443 m), Silvretta Hütte (2340 m). Cena zakwaterowania uwzględnia wyżywienie HB (obiadokolacja i śniadanie), a w niektórych schroniskach nocleg zawiera również bezpłatny lunch (kanapka) oraz uzupełnienie termosów. O dodatkowy prowiant do plecaka każdy z uczestników dba we własnym zakresie. Program wyjazdu zakłada także 1 nocleg przed trawersem w Gästhausie w Dolinie Paznaun.

Ramowy program:

27.02.2024 (WTOREK)

Wyjazd z Polski i przyjazd do Doliny Paznaun (okolice Ischgl w Tyrolu). Zakwaterowanie w pensjonacie.

28.02.2024 (ŚRODA)

Trawers Dzień 1: Przedpołudniowe rozjeżdżenie i freeride z wyciągu w resorcie Silveretta Arena (Ischgl). Po lunchu wyjazd kolejką na Pauliner Kopf (2864 m) i zjazd do Zeblasjoch (2539 m). Stamtąd podejście na Piz Val Gronda (2611 m) i zjazd do schroniska Heidelberger Hütte (2262 m).

29.02.2024 (CZWARTEK)

Trawers Dzień 2: Skitoura na przełęcz Kronenjoch i zjazd do schroniska Jamtal Hütte (2165 m). Wejście na szczyt Breite Krone (3097 m).

01.03.2024 (PIĄTEK)

Trawers Dzień 3: Wyjście na Dreiländerspitze (3200 m). Zjazd do schroniska Wiesbadener Hütte (2443 m).

02.03.2024 (sobota)

Trawers Dzień 4: Wyjście na Egghorn (3147 m) oraz przy sprzyjających warunkach na słynny Piz Buin (3312 m). Zjazd z przełęczy Fuorcla dal Confin do schroniska Silvretta Hütte (2340 m).

03.03.2024 (NIEDZIELA)

Trawers Dzień 5: Wyjście na Schneeglocke (3222 m) i zjazd na przerwę do schroniska Saarbrückner (2538 m). Około południa zjazd do miejscowości Galtür. Powrót do Polski.

 

PROGRAM FREETOUROWY:

Program dedykowany jest dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy oraz snowboardzistów, którzy kondycyjnie przygotowani są na podejścia z przedziału 1000-1200 metrów przewyższenia dziennie i posiadają odpowiedni sprzęt skiturowy/splitboardowy, lawinowe ABC, raki i czekan oraz uprząż z 2 karabinkami. Trasa wycieczki uwzględnia poruszanie się w terenie lodowcowym, a niektóre z wyżej wymienionych szczytów wymagają odpięcia nart i podejścia na wierzchołek w rakach.

Pogoda w górach bywa zmienna, a bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego program może ulec lekkim zmianom. Przewodnicy dostosują odpowiednio trasę touru do aktualnie panujących warunków i poziomu uczestników wyjazdu.

Dojazd:

Cena wyjazdu nie zawiera dojazdu do Doliny Paznaun (startu trawersu). Nie organizujemy wspólnego przejazdu busem, ale jeśli wybierasz się do Austrii samochodem, to daj znać – pomożemy Ci znaleźć współtowarzyszy podróży. Najbliższe lotniska znajdują się w Innsbrucku (100 km) i Monachium (300 km).

Ubezpieczenie:

Cena wyjazdu zawiera podstawowe ubezpieczenie turystyczne (KL i NNW). Jazda na na nartach, zwłaszcza poza trasą, wymaga dodatkowego obowiązkowego ubezpieczenia od uprawiania sportów zimowych i sportów ekstremalnych. Uczestnicy wyjazdu mogą skorzystać z posiadanych już wariantów całorocznych (np. Bezpieczny Powrót lub Alpenverein) lub doubezpieczyć się na ten konkretny wyjazd w trakcie rejestracji na wyjazd.

Zachęcamy również do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (w tym przypadki Covid-19), które przy zapisach oferuje Allianz.

Rezerwacje:

1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i wpłać zaliczkę 30% podczas rejestracji.

2. Wpłać resztę kwoty do 2 tygodni przed wyjazdem.

Zniżki:

First Minute: zapisz się przed 15.10.2023 i wpłać zaliczkę podczas rejestracji  – rabat 645 zł (ilość miejsc limitowana).

Stali Klienci: kolejny wyjazd z FA w tym lub poprzednim roku – rabat 320 zł.

* zniżki nie sumują się

Cena zawiera

– zakwaterowanie w gästhausie w dolinie (1 noc)

– zakwaterowanie w schroniskach zgodnie z programem (4 noce)

– wyżywienie HB (śniadania, obiadokolacja) w schroniskach

– 5-dniowy program freetourowy

– opiekę polskiego przewodnika wysokogórskiego IVBV/UIAGM/IFMGA

– prezent od Freeride Academy

– podstawowe ubezpieczenie turystyczne KL i NNW

– składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Cena nie zawiera

– dojazdu do Doliny Paznaun/Ischgl

– 1-dniowego karnetu w Silvretta Arena w Ischgl (~€63)

– ubezpieczenia od kosztów rezygnacji oraz ubezpieczenia od sportów wysokiego ryzyka (możliwość wykupienia podczas rejestracji lub skorzystania ubezpieczeń całorocznych)

– wypożyczenia sprzętu skitourowo-alpinistycznego i lawinowego ABC

Alpy Retyckie (Austria/Szwajcaria)
OFERTA WKRÓTCE
marzec 2025
~6500-7000 zł
Dołącz do wydarzenia

PODOBNE WYPRAWY

ZOBACZ WSZYSTKO