fbpx

Yurt Camp #kyrgyztango

Tienszan (Kirgistan)
kwiecień/maj 2023
OPIS

Szwajcaria Azji Centralnej, gdzie ponad 90% powierzchni kraju zajmują góry

Kirgistan – kraj koni i koniaku, Szwajcaria Azji Centralnej, gdzie ponad 90% powierzchni kraju zajmują góry. Odwiedziliśmy pasmo Tienszan po raz pierwszy w zeszłym sezonie i nie wyobrażamy sobie tam nie wrócić. Dzikie góry, jurty, życzliwi ludzie, niepowtarzalny klimat postsowieckich miast, a także pyszne jedzenie i wyborne trunki. Zapraszamy na prawdziwą narciarską ekspedycję pod wezwaniem #kyrgyztango.

Dolina Arabel:

To mityczna kraina w górach Tienszan, gdzie zlokalizowany jest nasz Yurt Camp, w którym spędzimy większość pobytu w Kirgistanie. Ogromny płaskowyż na wysokości blisko 4000 m n.p.m. otoczony licznymi lodowcami. Miejsce z nieograniczony potencjałem do narciarstwa skitourowego. Praktycznie każdego dnia można jeździć w innej lokalizacji wytyczając swoje linie w dziewiczym terenie. Mimo dzikiego i odległego umiejscowienia doliny sprawną komunikację z cywilizacją zapewnia droga wybudowana na potrzeby pobliskiej kopalni złota Kumtor.

Zakwaterowanie:

Większość pobytu (6 nocy) w Kirgistanie mieszkamy w jurtach w base campie przygotowanym dla nas w Dolinie Arabel. Na miejscu bezpośredni dostęp do lodowca, jurta-mesa, jurta-sypialnia, zewnętrzna toaleta i namiot kąpielowy z sauną. Zgodnie z programem przewidujemy również 3 noce w Biszkeku (hostel), 1 noc podczas wycieczki aklimatyzacyjnej w Racek Hut (schronisko wysokogórskie bez prądu, ciepłej wody i toaletą na zewnątrz), 1 noc w Tamga Village nad jeziorem Issyk-Kul (guesthouse).

Podczas pobytu w Yurt Campie uczestnicy mają zapewnione wyżywienie oraz nieograniczony dostęp do kawy i herbaty. Natomiast w trakcie wycieczki aklimatyzacyjnej do Racek Hut oraz w podczas pobytu w Biszkeku każdy żywi się we własnym zakresie. W schronisku można kupić proste posiłki i piwo, a Biszkek ma bardzo bogatą ofertę gastronomiczną.

Dojazd:

Każdy uczestnik wyjazdu kupuje bilety lotnicze we własnym zakresie, a my organizujemy pozostałe transfery na miejscu zgodne z harmonogramem wyjazdu. Z Polski do Biszkeku mamy do dyspozycji głównie loty z Warszawy przez Istambuł. Wkrótce podamy sugerowane loty.

 

PLECAKI LAWINOWE:

Bez względu na producenta czy technologię naszego plecaka lawinowego należy wcześniej zgłosić chęć takiego transportu korzystając z infolinii przewoźnika. Pozwoli to usprawnić odprawę na lotnisku i unikniemy kłopotów w przypadku nie wpuszczenia nas z plecakiem na pokład samolotu. Aby uniknąć niewygodnych pytań w trakcie rozmowy warto wcześniej się zapoznać ze specyfikacją techniczną posiadanego plecaka lawinowego.

Ramowy program:

DZIEŃ 1 – wieczorny wylot z Warszawy

DZIEŃ 2 – poranny przylot do Biszkeku; dzień organizacyjny (zwiedzanie miasta)

DZIEŃ 3 – wycieczka aklimatyzacyjna do parku narodowego Ala-Archa (trekking bez nart) i nocleg w bazie kirgiskich alpinistów Racek Hut na wysokości 3300 m n.p.m. 

DZIEŃ 4 – krótka wycieczka aklimatyzacyjna w okolicy lodowca Aksai; zejście na dół i przejazd do Tamga Village nad jeziorem Issyk-Kul

DZIEŃ 5 – przejazd do Doliny Arabel (Przełęcz Suyok) i zakwaterowanie w Yurt Campie; ewentualna popołudniowa skitoura aklimatyzacyjna

DZIEŃ 6-10 – 5-dniowy program freetourowy na lodowce do wysokości maksymalnej 4600 m n.p.m.

DZIEŃ 11 – powrót do Biszkeku; kolacja pożegnalna i Biszkek By Night

DZIEŃ 12 – rafting na malowniczej rzece Chu; nocleg w Biszkeku

DZIEŃ 13 – nocny/wczesnoporanny wylot do Warszawy

 

PROGRAM FREETOUROWY:

Program dedykowany jest miłośnikom całodziennych wycieczek skitourowych i długich zjazdów w stylu “big mountain”. Uczestnicy poza posiadaniem odpowiedniego sprzętu (sprzęt skiturowy i lawinowy, raki, czekan, uprząż+2 karabinki) powinni być gotowi na podejścia w przedziale 600-1400 metrów przewyższenia dziennie i działania na lodowcu o maksymalnej wysokości 4600 m n.p.m.. Program wycieczek zostanie odpowiednio dopasowany do panujących warunków pogodowo-śniegowych i poziomu uczestników wyjazdu.

Ubezpieczenie:

Uczestnicy wyjazdu objęci są podstawowym ubezpieczeniem turystycznym. Jazda na nartach w Gruzji, a zwłaszcza poza trasami, wymaga dodatkowego ubezpieczenia obejmującego sporty podwyższonego ryzyka oraz koszty ratownictwa. Polecamy jeden z wariantów całorocznych (Alpenverein czy Bezpieczny Powrót) lub doubezpieczenie się na ten konkretny wyjazd podczas rejestracji w naszym systemie rezerwacyjnym.

Rezerwacje:
1. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i wpłać zadatek 30% podczas rejestracji.
2. Wpłać resztę kwoty najpóźniej 2 tygodnie przed wyjazdem.
Zniżki:

Jeśli byłaś/-eś z nami na wyjeździe/kursie w zeszłym lub w tym sezonie, upomnij się o rabat. 

Cena zawiera

– zakwaterowanie zgodne z programem wycieczki (Biszkek, Racek Hut, Tamga Village, Arabel Valley)

– wyżywienie HB podczas 6-dniowego base campu w jurtach i noclegu w Tamga Village

– 11-dniowy program aktywności (skitoury, trekking aklimatyzacyjny, rafting, zwiedzanie)

– transfery na miejscu

– opiekę instruktorów Freeride Academy

– prezent od Freeride Academy

– podstawowe ubezpieczenie turystyczne

– wypożyczenie uprzęży i 2 karabinków

– pożegnalna kolacja w Biszkeku

Cena nie zawiera

– biletu lotniczego

– ubezpieczenia obejmującego jazdę poza trasami i koszty ratownictwa

– wypożyczenia sprzętu skitourowo-alpinistycznego i lawinowego ABC

– wyżywienia w trakcie pobytu w Biszkeku i wycieczki do Racek Hut

Tienszan (Kirgistan)
kwiecień/maj 2023
6500-7500 zł
START ZAPISÓW:
PAŹDZIERNIK 2022
Dołącz do wydarzenia
START ZAPISÓW:
PAŹDZIERNIK 2022

PODOBNE WYPRAWY

ZOBACZ WSZYSTKO